E-İrsaliye

E-İrsaliye

E-İrsaliye uygulaması ile sevkiyat işlemlerinizi güvenle gerçekleştirin.

Dijital dönüşüm; uzak mesafeye dayalı işbirliklerinin çok daha hızlı ve güvenli olarak sürdürülmesine olanak sağladı. Bu kapsamda hayata geçirilen uygulamalardan biri de elektronik irsaliyedir.

İrsaliye; bir ürünün, alıcısına iletilmesi öncesi hazırlanan, satıcıya, ürüne dair detaylı bilgileri içeren belgedir. Elektronik irsaliyenin kağıda basılan irsaliyeden hiçbir farkı yoktur. Dijital ortamda hazırlanır, saklanır ve ibraz edilir. Aynı zamanda hukuki güvence sağlar.

E-irsaliyeden faydalanabilmek için; iki tarafın da Gelir İdaresi Başkanlığı’na kayıtlı kullanıcı olması gerekmemektedir. Taraflar e-irsaliye mükellefi ise alıcı; teslim aldığı ürünü tamamen veya kısmi olarak kabul etme, reddetme tercihlerini elektronik uygulama üzerinden bildirebilir. Alınan bildirimler, satıcı ile paylaşılır. Yalnız alıcı taraf e-irsaliye mükellefi değil ise reddetme işleminde e-irsaliyeyi gönderen taraf kağıt çıktı alarak reddetme işlemine istinaden saklamalıdır.

E-irsaliye hizmetimiz sayesinde;

  • Karşı tarafa anlık olarak bilgi gönderebilir, hızlı bir şekilde mutabakat sağlayabilirsiniz.
  • E-irsaliye uygulamasını kullanarak; düzenlediğiniz belgeleri fiziksel ortamda saklamanın getirdiği maliyetlerin ve zaman kaybının önüne geçebilir, böylece finansal avantaj sağlayabilirsiniz. Muhasebe sisteminize entegre ederek; irsaliye sürecinin tamamını tek bir noktadan takip edebilir, yönetebilirsiniz.
  • Belgelerinizi düzenlendiği tarihten itibaren 10 yıl boyunca sizin için güvenle saklıyoruz.

0262 641 31 21